V rytme Samby

Karneval v brazílskom Rio de Janeiro patrí medzi najväčšie, najznámejšie a predovšetkým najokázalejšie akcie svojho druhu na svete. V priebehu niekoľkých storočí sa z pohanského zvyku stala udalosť plná spevu, tanca a nespútanej zábavy.

 

 


V rovnakom čase ako sa konajú karnevaly na európskej pôde, zaplnia sa ulice Ria davmi radujúcich sa spievajúcich, no predovšetkým tancujúcich ľudí. Počas piatich dní majú totiž možnosť naplno si „osladiť“ život pred nastávajúcim pôstnym obdobím. A že to vďaka ich temperamentu dokážu dokonale, snáď ani nemusíme zdôrazňovať.

 Počiatky karnevalu môžeme nájsť už v starovekom Ríme, kedy sa spájali pohanské oslavy príchodu jari a kresťanských Veľkonočných osláv. Postupom času naberali podobu veľkých spoločenských udalostí a stávali sa tradíciou, ktorá sa v rôznym podobách presadzovala vo všetkých kútoch sveta. Inak tomu nebolo ani v južnej Amerike. Postupným osídľovaním Nového sveta a neodvratného spájania indiánskej a kresťanskej kultúry získavali oslavy jedinečný charakter, no predovšetkým obľubu u nižšej spoločenskej vrstvy. K zásadnej zmene však prišlo v sedemnástom storočí s príchodom afrických otrokov a ich temperamentom, hudbou a tancom.

 V prvej polovici dvadsiateho storočia karneval v Rio de Janeiro nadobúda dnešnú podobu. Okrem zábavy a masiek sa k slovu hlási zmyselná samba v podobe súťažných vystúpení najznámejších miestnych tanečných škôl. Od tej chvíle sa stáva celosvetovou udalosťou.

Samotné školy samby by sme nemali vnímať ako malú komunitu nadšencov stretávajúcu sa v prenajatej telocvični. Tie najprestížnejšie majú až 5 tisíc členov, pričom medzi nimi nájdeme aj mnohé brazílske celebrity. Na karneval sa pripravujú počas celého roka a rozpočet niektorých z nich predstavuje niekoľko miliónov dolárov. Najviac pohltí príprava šialene vyzerajúcich alegorických vozov a množstvo pestrých kostýmov. Samotnej „samboakcie“ sa účastní štrnásť tímov a počas dvadsať hodinového maratónu bojujú o možnosť opätovného vystúpenia na budúcoročnom karnevale. 

 Od roku 1984 sa zásluhou architekta Oscara Niemeyera sprievod alegorických vozov a vystúpenie tanečníkov koná na Sambodrome. Ide o 700 metrov dlhú ulicu vždy namaľovanú na bielo a lemovanú tribúnami schopnými pojať 90 tisíc divákov. Ceny vstupeniek priamo na Sambodrom sa pohybujú od pár dolárov až po niekoľko tisícok. Menej majetní obyvatelia však majú možnosť celú akciu sledovať v televízii, čo je určite pokojnejší a predovšetkým bezpečnejší spôsob ako si karneval vychutnať.

 Pokiaľ sa niekedy odhodláte navštíviť karneval v brazílskom Rio de Janeiro, pripravte sa na obrovské davy ľudí, preplnené hotely a ulice. Každým rokom naň totiž prúdia stále väčšie skupiny fanúšikov a turistov. S tým je samozrejme spojený nárast kriminality, takže odporúčame dbať na bezpečnosť. Napriek tomu táto udalosť stojí za návštevu.

 Text: Robert Drenka
Foto: internet